Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
2.1kmh
0 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
31 °
Sht
36 °
Die
36 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Zgjedhjet parlamentare, nis procesi i votimit në Kosovë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bc4fd15ae44106e654631023c6cd93dc

Qytetarët e Kosovës këtë të dielë u drejtohen qendrave të votimit duke filluar nga ora 07:00 e mëngjesit deri në orën 19:00.

 

Të gjithë qytetarët me të drejtë vote kanë mundësi t’iu adresohen kutive të votimit për përzgjedhjen e një përbërje të re të Kuvendit të Kosovës.

Komisioni Qëndror Zgjedhor, pritet që në orën 08:00 të mbajë dhe konferencën e parë për këtë të dilë për njoftimin e hapjes së qendrave të votimit. Ndërkaq, në konferencën e pestë të këtij komisioni, do të kumtohen rezultatet preliminare të subjekteve politike, pas mbylljes së kutive të votimit në ora 19:00.

Në zgjedhjet e kaluara, të drejtë votimi kanë gëzuar 1,972,955 qytetarë, teksa 875,721 prej tyre ose 44.39% e qytetarëve e kanë shfrytëzuar të drejtën demokratike për përzgjedhjen e Kuvendit të ri.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img