Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
74 %
1.3kmh
54 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Nis në Shkup Forumi Ekonomik Rajonal, “mini-shengeni” do të quhet “Open Balkan”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka nisur në Shkup Forumi Ekonomik Rajonal, ku marrin pjesë shumë kompani nga rajoni i Ballkanit dhe tre liderët e mini-shengenit, Edi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandër Vuçiç.

Gjatë samitit të sotëm pritet nënshkrimi i disa marrëveshje trilaterale, në kuadër të Mini-shengenit Ballkanik, me synim lehtësimin e jetës së qytetarëve dhe komunitetit të biznesit në Ballkanin Perëndimor.

Mësohet se “mini-shengeni” do të ndryshojë emër dhe do të quhet “Open Balkan”, për t’u dhënë mundësi të gjithë vendeve të rajonit që të jenë pjesë e nismës për lehtësimin e jetës së qytetarëve të tyre.

“Do të lehtësohet lëvizje e eksporteve, zgjerimet e shërbimeve, e katërta është të mundësohet lëvizja e kapitalit. Si fillim do të nënshkruajmë një marrëveshje të rëndësishme dhe 2 memorandume për bashkëpunim. Ne dëgjuam apelin e bizneseve të rajonit dhe filluam hapat e duhura. Jemi në fillim të dixhitalizimit të përshpejtuar dhe bazave të të dhënave. Qëllimi ynë për një treg të integruar ekonomik dhe rritjes së PPP në rajon”, ka thënë Zaev.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img