Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 26 Tetor, 2021
spot_img

Nis Mesha e Shenjtë e Pashkëve në Katedralen e ‘Shën Palit’ në Tiranë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7fd569f9c0988eb7024e5457f044b9c6

Mijëra besimtarë katolikë në mbarë botën kremtojne sot Pashkët.

Në Shqipëri ashtu si në shumë vende të botës, Mesha e Shenjtë e Pashkëve po zhvillohet pa besimtarë për shkak të situatës së koronavirusit. Mesha e Shenjtë ka nisur dhe në Katedralen e “Shën Palit” në Tiranë.

Në kalendarin e krishter, Pashkët janë festa më e rëndësishme, e cila simbolizon Ringjalljen e Krishtit.

Veza e kuqe është simboli i Pashkëve. Ajo simbolizon jetën, që është e mbyllur dhe e përgjumur brenda lëvozhgës së saj, ndërsa ngjyra e kuqe e vezëve simbolizon sakrificën dhe në rastin konkret, sakrificën e Krishtit, simbolikë e fitores, gëzimit dhe jetës.

Veza e Pashkëve është e vjetër, po aq sa edhe vetë Krishtërimi dhe kisha e ka pranuar në traditën dhe në praktikën e saj si simbol i Ringjalljes së Krishtit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img