Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Nis me debat Kuvendi, “përplaset” Gramoz Ruçi me Kujtim Gjuzin: Jetën edhe një muaj e ke, ulu mos më bëj si cub

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka nisur me debat seanca plenare ditën e sotme, ku ka pasur një përplasje mes kryetarit të Parlamentit, Gramoz Ruçi dhe deputetit Kujtim Gjuzi.

Në fjalën e tij Gjuzi tha se Rama ka 6 muaj që nuk vjen dhe që duhet të lërë mandatin kur në shkon në Kuvend.

Por me ironi Ruçi i ka thënë se edhe “një muaj jetë” i ka mbetur për të mësuar, duke iu referuar mandatit të deputetit që i mbaron në shtator.

Pjesë nga debati:

Kujtim Gjuzi: Mos mendoni se ne erdhëm këtu për të ikur me zgjedhjet që ju i vodhët. Unë nuk e thirra Berishën të vijë në interpelancë. Rama ka 6 muaj që nuk ka ardhur në kuvend dhe nëse nuk vjen në kuvend duhet të lërë mandatin. Jam kryetar i një partie të ngritur nga hiçi dhe jo një partie që ju keni trashëguar nga diktatori.

Ruci: Koleg deputet, kryetari i Kuvendit ka detyrimin kushtetues, ligjor dhe procedurial që të zbatojë rigorozisht Kushtetutën e vendit, ligjet e shtetit dhe rregulloren e Kuvendit, pra që do të thotë nuk i shkel ato dhe nuk fut një projektligj që bie ndesh me ato. Së dyti nuk hedh në votim asgjë kur ka të bëjë me shkeljen e kushtetutës pavarësisht se nga kush bëhet ky propozim.

Sa të rrosh do të mësosh, jetën edhe një muaj e ke. Dhe mesa duket nuk ke për të mësuar nga rregullat funksionale të një kuvendi në një sistem demokratik.

Ruci: Më mirë i asaj partie që the ti, sesa i një partie  

Gjuzi: Ske kohë të mësosh…(nuk degjohet cfare thote pasi flet nga vendi)

Ruci: O kujtim, Kujtim… ulu, uluu, ulu! Mos më bëj si cub mua, se kur të shoh se ç’më dukesh, por kur të njoh..çjerrem e dukem, thotë populli.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img