Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Ngritja e peshave bën shumë mirë për shëndetin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryerja e rregult e veprimtarive fizike për forcimin e muskujve të tilla si ngritja e peshave apo trajnimi i rezistencës sjellin shumë përfitime shëndetësore.

Megjithatë sipas një studimi të ri, kjo lloj gjimnastike është lënë pas dore pasi njerëzit nuk i kushtojnë rëndësi forcimit të muskujve.

 Aktiviteti i forcimit të muskujve që zakonisht përfshin ngritjen e peshave, pesha të mbajtura me dorë apo pesha e vetë trupit, kur kryhen rregullisht çojnë në përmirësimin ose ruajtjen e fuqisë, madhësisë si dhe fuqinë e rezistencën e muskujve skeletik.

Më shumë
spot_img
spot_img