Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
5.7kmh
75 %
Pre
12 °
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese, Soreca: Hap kryesor për kompletimin e kushteve për tryezën e parë ndërqeveritare

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

397ac2d2ce875aedd5be43efe30a4291

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca ka reaguar pasi presidenti Ilir Meta dekretoi Përparim Kalon si anëtarin e gjashtë të Gjykatës Kushtetuese.

Soreca shkruan se nesër Përparim Kalo betohet në Presidencë, teksa thekson se me funksionalitetin e Gjykatës Kushtetuese Shqipëria hedh hapin kryesor në plotësimin e kushteve për tryezën e parë ndërqeveritare me BE.

“Sot President Ilir Meta ka dekretuar z.Përparim Kalo si Anëtari i 6-të i Gjykatës Kushtetuese. Z. Kalo do të betohet nesër tek Presidenti. Ky vendim shumë i rëndësishëm siguron tani funksionalitetin e plotë të Gjykatës. Ne e përgëzojmë Presidentin, Parlamenti, KED dhe tjetri Institucionet që punuan për të dhënë një rezultat kaq të rëndësishëm, i cili është një arritje e konsiderueshme për Shqipërinë , qytetarët e saj dhe për Reformën e Drejtësisë. Ai gjithashtu përfaqëson një hap kryesor për të kompletuar listën e kushteve të nevojshme për të filluar së pari tryezën e parë ndërqeveritare për bisedimet e pranimit midis BE-së dhe Shqipërisë,” shkruan Soreca.

               

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img