Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
61 %
3.1kmh
100 %
Enj
8 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese, KED përjashton nga gara 4 kandidatë, në verifikim dy të tjerë (EMRAT)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

212fa54c386b8d57215d6c72953ebb50

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi (KED), ka ndaluar kandidimin e 4 kandidatëve të tjerë për një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese.

Kandidimi i është ndaluar Shaqir Hasanajt, Zhaklina Petos, Sergjio Mazrekut dhe Sinan Tafajt. Sipas njoftimit, këta kandidatë kanë patur mangësi të një apo disa kushteve të parashikuara nga Kushtetuta dhe ligji.

Procedura e verifikimit vijon për Sonila Bejtjan dhe për Eugen Papandile.

1. Sergjio Mazreku,për vendin vakant, vakancë e parakohshme në Gjykatën Kushtetuese, e shpallur nga Presidenti i Republikës në datën 22.11.2019.

2. Sinan Tafaj,për vendin vakant, vakancë e parakohshme në Gjykatën Kushtetuese, e shpallur nga Presidenti i Republikës në datën 22.11.2019.

3. Shaqir Hasanaj, për vendin vakant, vakancë e parakohshme në Gjykatën Kushtetuese, e shpallur nga Presidenti i Republikës në datën 22.11.2019.

4. Zhaklina Peto, për vendin vakant, vakancë e parakohshme në Gjykatën Kushtetuese, e shpallur nga Presidenti i Republikës në datën 22.11.2019”.

KED sqaron se për kandidatët për të cilët është vendosur ndalimi, kanë patur mangësi të një apo disa kushteve të parashikuara nga Kushtetuta dhe ligji.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img