Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Ngrihet Gjykata Kushtetuese, presidenti Meta dekreton gjyqtarin e gjashtë

spot_img

Lajme të ngjashëm

b3ef94d1a82f3e778220de0d4a3ff456

Pasi KED i dërgoi ditën e sotme dy emra, presidenti Ilir Meta ka emëruar Përparim Kalon si gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese.

Pas diskutimeve KED miratoi vendimin për pikëzimin dhe renditjen e kandidatëve të lejuar, Aleksanër Toma dhe Përparim Kalo për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese.

Si duket, Meta ka zgjedhur Kalon për të plotësuar vakancën në Kushtetuese.

Gjykata Kushtetuese ka qenë prej 2 vitesh në ngërç, pasi disa nga anëtarët u shkarkuan nga vettingu. Që nga viti 2018, Kushtetuesja nuk ka pasur mundësi që të merrte asnjë vendim, pasi nuk kishte kuorum.

Me emërimin e anëtarit të gjashtë nga presidenti Ilir Meta, Gjykata Kushtetuese bëhet funksionale. Gjykata Kushtetuese aktualisht ka gjashtë anëtarët e nevojshëm; Vitore Tusha, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari, Fiona Papajorgji, Altin Binaj dhe Përparim Kalo.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img