Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

Ngordhin mijëra delfinë në Detin e Zi, shkak veprimet uftarake ruse

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët që studiojnë rajonin në Detin e Zi kanë paralajmëruar se mijëra delfinë kanë ngordhur, për shkak të luftës në Ukrainë.

Drejtori në Parkun Natyror Kombëtar të Tuzla Estuaries të Ukrainës tha se kafshët e ngordhura u panë në vijën bregdetare të disa vendeve, duke përfshirë Ukrainën, Bullgarinë, Turqinë dhe Rusinë. 

Ivan Rusev shpjegoi se delfinët kanë ngordhur si pasojë e veprimeve ushtarake dhe shpërthimit të minave e bombave.

 “Fati i delfinëve të Detit të Zi nga lufta është shumë i trishtuar dhe duhet një kohë e gjatë për të rikuperuar riprodhimin e tyre. Por, jam i sigurt se tani të gjitha krijesat e gjalla të Detit të Zi me energjinë e tyre të jashtëzakonshme, frymëzojnë ukrainasit e vërtetë drejt fitores”, tha Rusev.

Mediet e huaja publikuan fotografitë e shpërndara nga Rusev që tregonin delfinët e ngordhur të dalë në breg tëq detit.

Më shumë