Tirana
few clouds
21 ° C
21 °
21 °
49 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Ngordh rinoceronti i fundit i bardhë, shuhet specia

spot_img

Lajme të ngjashëm

f0314ddd0436828346e99f2b74252536

Rinoceronti i fundit i bardhë ka ngordhur duke lënë pas dy femra dhe duke shuar shpresat për ripërtëritjen e species së rrallë.

Rinoceronti 45-vjeç me emrin Sudan ishte në gjendje të rëndë shëndetësore gjatë ditëve të fundit për shkak të problemeve të moshës, dhe grupi i aktivistëve që kujdeseshin për të vendosi ta eutanizojë.

Sudan ruhej me ushtarë të armatosur në Kenia, të cilët e mbronin nga gjuetarët ilegalë të fildishit.

asfwegweg3evg.jpg

“Ai ishte një gjigant i butë. Të gjithë e kishin frikë por ai s’kishte asgjë për t’u frikësuar”, tha aktivistja Elodie Sampere.

Shkencëtarët mundën të ruajnë një pjesë të materialit gjenetik të rinocerontit me shpresën se do ta “ringjallin” një ditë artificialisht.

Rinoceronti perëndimor i zi u deklarua i zhdukur para 7 vitesh si pasojë vrasjeve masive për fildishin e brirëve të tyre. Ndërsa pesë speciet e mbetura konsiderohen të rrezikuara.

asdfqwegqweg3wg23g.jpg

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img