Ngordh maçoku më i vjetër në botë, nuk do ta besoni sa vjeç ishte

Publikuar tek: bota, më 16:37 15-09-2017 Ngordh maçoku më i vjetër në botë, nuk do ta besoni sa vjeç ishte

Maçoku më e vjetër në botë ka ngordhur në moshën 32-vjeçare si pasojë e një problemi në zemër.

Nëse do të ishte njeri, Nutmeg do i kishte plot 144 vite.

dgfwghw4gh3h.jpg

Kur mori vëmendjen e të gjithëve që do hynte në rekordin e maceve më të vjetra në botë, i kishin mbetur vetëm 3 dhëmbë dhe nuk dilte jashtë.

Pronarët e tij, Liz dhe Ian Finlay u kujdesën për të 27 vjet dhe zbuluan se sekreti për jetëgjatësinë e tyre është ti ushqesh me ton, krem dhe pulë të pjekur.

dfwf34gh3h.jpg

Mçoku ngordhi më 29 gusht pasi shëndeti filloi të rëndohej çdo ditë e më shumë.

“Ne ndihemi sikur na janë thyer zemrat. Ai ishte djali ynë. U largua nga kjo jetë shpejt dhe është e pabesueshme. Ai vuante nga dhëmbët dhe kishte vështirësi në frymëmarrje. E dinim që nuk do kthehej në shtëpi pasi e çuam te veterineri. Ishte trishtim që nuk e shprehnim dot. Nuk do marrim mace tjetër se nuk besojmë se mund ta kalojmë përsëri këtë gjë,”– thanë ata.

Macja Nutmeg ka hyrë në librin e Rekordeve Guiness duke mundur Scooter që ngordhi kur ishte 30 vjeç. Pronarët nuk e dinin që mbanin macen më të vjetër në botë derisa shkuan te veterineri. Mosha mesatare për një mace që të ndërrojë jetë është 15 vjeç, por Nutmeg e ka kaluar dyfishin e kësaj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Trump bashkë me Melanin vizitojnë zonat e prekura nga uragani në Florida
Drejt krijimit shteti më i ri në botë, zbuloni vendndodhjen e tij »
Article Logic
Execution time: 0.014101028442383
array(1) { ["section"]=> string(70) "ngordh-macoku-me-i-vjeter-ne-bote-nuk-do-ta-besoni-sa-vjec-ishte-92485" }