Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
94 %
0.5kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
22 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
22 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Ngjela i “vë vulën” zgjedhjeve: I fitoi PS! Të shqetësuar janë analistët që kishin hall si Saliu dhe donin të bllokohej Reforma anti-korrupsion

spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokati Spartak Ngjela ka bërë një kornizë paszgjedhore duke analizuar dy kampet kryesore politike, PS dhe PD.

Ngjela thotë përmes një shënimi në Facebook se në 25 prill fitoi PS dhe humbësit tani këndojnë të njejtin refren, atë të “vjedhjes dhe blerjes së votave”, por siç thotë ai nuk kanë asnjë provë.

Avokati vë re se pas kësaj humbje të PD-së, shihen të prerë në fytyrë jo vetëm demokratët brenda partisë, por edhe disa analistë që kishin shpresa se Berisha mund të bllokonte reformën anti-korrupsion, pasi kishin të njetin hall me të.

Për kë ta ketë vallë fjalën avokat Ngjella?

Shënimi i plotë i Spartak Ngjellës

Zgjedhjet u mbyllën: ato i fitoi Partia Socialiste.

Por, humbësit, të gjithë janë të prerë në fytyrë dhe te shthurur nga sistemi logjik individual, flasin vetëm fjalë që shtyhen të dala nga mllefi i tyre. Por, më keq duken ata që vetëquhen analistë, dhe që dallojnë që janë të trembur. Pse vallë?

Mendonin, që, meqë kishin të njëjtin hall me Saliun për reformën antikorrupsion, Saliu do t’a bllokonte.

l.

Jemi në një situatë ku krerët e Partisë Demokratike janë fshehur, kurse një grup i pakuptimtë gazetarësh që duan t’i mbushin mendjen njerëzve se votat janë vjedhur nga fituesi, po i bëjnë shqiptarët të qeshin. Si mund të thuash që më kanë vjedhur, pa paraqitur një provë të vetme?!! Më e bukura është refreni: janë blerë votat, dhe po ju del që deri tani është kapur humbësi si blerës votash.

Por, dallohet edhe diçka: të gjithë këta u dallua se janë të trembur, dhe kjo u kuptua nga ngjyra e fytyrës në daljet e të hënës, të martës, edhe të mërkurës: ngjyra që kriminalistika moderne e njeh si frikë të të inkriminuarit. Pse? Nuk i dihet… autorët politikë të korrupsionit kanë paguar nga të katër anët. Por ka pasur shumë lloj pagesash. Nejse, do t’i dëgjoni…

ll.

Ndërkohë, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk dihet se ku është, sepse doli vetëm një ditë, dhe nuk tha asgjë.

Por, disa njerëz të thjeshtë që nuk e dinë në një gjykim raportin midis subjektit dhe predikatit, aktualisht po mohojnë pa krijuar dot asnjë gjykim mohues.

Kurse Lulzim Basha ka qepur gojën.

Po Rama?

Asgjë deri tani, sigurisht që e ndjen qetësinë e fitores, por nuk e di se si do të vijojë kjo histori. Në fakt, po kuptohet se po bën çmos që të mbajë përballë Saliun dhe Lulzimin.

Prandaj po fton Lulëzimin për bashkëpunim dhe nuk e godet më Saliun.

Po ekspertiza ndërkombëtare që monitoron ndërkohë Shqipërinë, nuk do të influencojë në ristrukturimin e të djathtës shqiptare?

Ajo do të ndërhyjë, se me këtë fitore nuk dihet se si do të sillet politikisht Edi Rama me Uashingtonin dhe Berlinin. Por, kjo kohë kuptohet se do t’i “sistemojë” të gjithë.

Prisni dhe shikoni…

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img