Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
53 %
2.6kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ngjarje tragjike në detin Mesdhe, mbyten 2 anije me emigrantë, të paktën 39 të vdekur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c93ce898b2b29ebedecb7672b7ff95eb

Të paktën 39 migrantë kanë vdekur si pasojë e mbytjes së dy anijeve në Tunizi sot, ndërsa u përpoqën të kalonin Mesdheun në ishullin Italian të Lampedusa.

Mediet e huaja raportojnë se rojet bregdetare shpëtuan 165 emigrantë të tjerë dhe “kërkimet për më shumë të mbijetuar janë ende duke vazhduar në brigjet e Sfax”, tha zëdhënësi i ministrisë Mohamed Zekri. “Të gjithë migrantët e vdekur ishin nga Afrika nën-Sahariane”, shtoi ai.

Vija bregdetare afër qytetit port Sfax të Tunizisë është bërë një pikë kryesore largimi për njerëzit që ikin nga konflikti dhe varfëria në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, duke kërkuar një jetë më të mirë në Evropë.

Në 2019, rreth 90 migrantë afrikanë u mbytën kur anija e tyre u përmbys në brigjet tuniziane, pasi u nisën për në Evropë nga Libia fqinje.

“Numri i migrantëve tunizianë që zbarkuan në brigjet italiane u rrit pesë herë në vitin 2020”, tha një grup i të drejtave të njeriut, duke ia atribuuar rritjen e vështirësive ekonomike në Tunizi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img