Tirana
clear sky
12.3 ° C
12.3 °
12.3 °
67 %
1.6kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
22 °
E enjte, 13 Maj, 2021
spot_img

Ngatërroi Korenë e Jugut me atë të Veriut, shkarkohet zëvendës Ministri i Shëndetësisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendës Ministri i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Taxhikistanit Samariddin Alizoda u shkarkua nga posti i tij.

Ai u kritikua gjerësisht pasi ngatërroi Korenë e Veriut dhe të Jugut.

Më 18 Mars, Alizoda ishte i papërgatitur për konferencën speciale për shtyp mbi përdorimin e vaksinës së koronavirusit AstraZeneca në Taxhikistan.

Alizoda nuk mund të mbante mend emrat e Drejtorit të Vendit të OBSH dhe Përfaqësuesit të Përhershëm të UNICEF, ndërsa prezantoi folësit në konferencën për shtyp. Pastaj ai ngatërroi Korenë e Jugut dhe Korenë e Veriut.

Teksa personat në sallë e kritikonin, Zëvendës Ministri i Shëndetësisë tha “nuk ka rëndësi Koreja e Veriut ose e Jugut, është Koreja gjithsesi”.

Kjo ka nxitur shumë debat deri dhe në shkarkimin e tij.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img