Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Nga vaksinat deri tek rikandidimi, 9 temat kryesore që diskutoi Joe Biden në konferencën e parë si president i SHBA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në konferencën e tij të parë zyrtare për shtyp që nga marrja e detyrës, Presidenti Biden kaloi më shumë se një orë sot duke ngritur pyetje para shtypit mbi tema që variojnë nga emigracioni deri në përhapjen e vaksinave Covid-19.

Dy nga temat që shtypi amerikan dhe Biden nuk trajtuan gjatë konferencës ishin variantet e koronavirusit dhe kontrolli i armëve, i cili ka marrë një rëndësi të shtuar gjatë dy javëve të fundit pas të shtënave masive në Atlanta dhe Boulder, Colorado.

Disa tema ku u ndal Biden në konferencvën e parë:

-Emigracioni

Biden pretendoi që rritja aktuale e migrantëve në kufirin jugor të SHBA nuk është e pashembullt.

-Për fëmijët e pashoqëruar në kufi

-Për kushtet në një strukturë të mbrojtjes kufitare në Teksas

Presidenti i quajti kushtet në ambientet e paketuara të migrantëve si ajo në Donna, Texas, që strehon fëmijët migrantë “krejtësisht të papranueshme”.

– Për administrimin e vaksinave Covid-19

Biden zyrtarisht tha se administrata e tij ka vendosur një qëllim të ri për të marrë 200 milion doza të vaksinave kundër koronavirusit në 100 ditët e para në Shtëpinë e Bardhë. 

-Për rihapjen e shkollave në të gjithë vendin

-Për pagesat e pandemisë

-Në lidhje me infrastrukturën

-Për të kandiduar për rizgjedhje në 2024

“Po, plani im është që të kandidoj për rizgjedhje. Kjo është pritja ime,” tha Biden.

Më shumë

spot_img
spot_img