Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.6kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

Nga shek. 8-11: Ja objektet e rralla që kanë dalë në dritë nga varreza mesjetare e Përmetit (Fotogaleri)

Lajme të ngjashëm

Vazhdojnë gërmimet arkeologjike në varrezën mesjetare të Përmetit.

Specialistët e Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Gjirokaster kanë nxjerrë në dritë të tjera objekte dhe po dokumentojnë dhe identifikojnë rezultatet e gërmimeve.

Sipas studimeve paraprake, vathët, unazat dhe varëset e zbukuruara i përkasin mesjetës së hershme, prej shek. VIII-IX deri në XI.

“Zbulimi i kësaj varreze shton informacionin për gjeografinë e shpërndarjes së kulturës arbërore në vendin tonë”, bën me dije Ministria e Kulturës.

Fotogaleri:

Më shumë