Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
71 %
5.7kmh
90 %
Hën
12 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Nga shek. 8-11: Ja objektet e rralla që kanë dalë në dritë nga varreza mesjetare e Përmetit (Fotogaleri)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vazhdojnë gërmimet arkeologjike në varrezën mesjetare të Përmetit.

Specialistët e Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Gjirokaster kanë nxjerrë në dritë të tjera objekte dhe po dokumentojnë dhe identifikojnë rezultatet e gërmimeve.

Sipas studimeve paraprake, vathët, unazat dhe varëset e zbukuruara i përkasin mesjetës së hershme, prej shek. VIII-IX deri në XI.

“Zbulimi i kësaj varreze shton informacionin për gjeografinë e shpërndarjes së kulturës arbërore në vendin tonë”, bën me dije Ministria e Kulturës.

Fotogaleri:

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img