Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
32 °
Die
32 °
Hën
31 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

Nga Juristi i PS dhe i PD, tek ish-kryetarja e KQZ, ja cilët janë 20 kandidatët për Avokat të Popullit (LISTA DHE KONKURRIMI)

spot_img

Lajme të ngjashëm

20 persona kanë futur emrin e tyre në listën për t’u zgjedhur Avokat I Popullit. Komisioni i Çështjeve Ligjore në Kuvendin e Shqipërisë njofton se në datën 25 janar, në orën 10 do të zhvillohen seancat dëgjimore me secilin nga kandidatët e vetëofruar për postin e Avokatit.

albsig

Janë regjistruar të gjithë ata persona që kanë dorëzuar dokumentacionin deri në datën 19 janar.

Radha e kandidatëve që do të dëgjohen, do të jetë sipas renditjes alfabetike të mbiemrit të secilit kandidat si më poshtë vijon:

Olta Aliaj

Drita Avdyli

Yllka Banushi

Rezarta Bitri

Jordan Daci

Katriot Frashëri

Altin Goxhaj

Gëzim Gjana

Mimoza Gjika

Genci Gjonçaj

Adrian Licaj

Lefterie Luzi ( Lleshi )

Anton Lleshaj

Bujar Madani

Erinda Ndroqi

Suzana Pasha

Zhaklin Peto

Igli Totozani

Denar Veshi

Rovena Voda

“Secili kandidat mund të bëjë prezantim deri në 7 minuta të CV së tij  dhe platformës përkatëse për ushtrimin e këtij funksioni kushtetues. Më pas do të vijohet me pyetje nga deputetet e Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe te Drejtat e Njeriut”, thuhet në njoftimin e kuvendit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img