Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
0.5kmh
40 %
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

“Nga Italia, Çekia ikin drejt Gjermanisë, e di është reale”, largimi i mjekëve, Berisha tregon zgjidhjen për ndalimin e emigrimit

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, pasditen e sotme ka zhvilluar një takim me mjekët ku dhe ka folur për emigrimin e tyre drejt Gjermanisë.

Berisha tha se emigracioni është  i pashmangshëm për disa arsye, mirëpo qeveria duhet ta ndalojë atë përmes plotësimit të kushteve dhe rritjes së rrogave të sistemit shëndetësor.

Ai tha se kolegët në Kosovë marrin dy-fishin e rrogës së mjekëve në Shqipëri, teksa më tej ka marrë si shembull edhe rastin e Hungarisë të cilët rritën rrogat e mjekëve në mënyrë që mjekët e vendit mos largoheshin drejt Gjermanisë.

“Edi Rama deklaronte se brenda këtij viti do të ketë dyfishim të rrogave të mjekëve krahasuar me vitin 2013. Nuk deklaroi dot se brenda këtij viti do të barazoheshin me Kosovën rrogat e mjekëve. Kolegët tuaj në Kosovë marrin një rrogë 2 herë më të madhe se këtu.

Unë e kuptoj se vërtet emigracioni është edhe i pashmangshëm për disa arsye pro ata që duan të mbajnë një sistem shëndetësie ata bëjnë gjithçka për të paguar për të shpërblyer punonjësit e këtij sistemi. Reale, që nga Italia shkojnë në Gjermani, reale është që nga Çekia shkojnë në Gjermani, është evërtetë që Hungaria pikërisht për këtë shkak dhe jo për një arsye të dytë, rrogat e mjekëve i disafishoj duke lënë në në këtë mënyrë një marsh shumë të vogël ndryshimi vetëm e vetë ti qëndrotne sistemi në këmbë. Qoftë se ne duam ta mbajmë këtë sistem sigurisht nuk mund ta mbajmë me mulacion, ne do ta mbajmë me shpërblim dhe kushte.

Por, kur përdor buxhetin për të pasqyryuar veten dhe ministrat kur firmos për tre djegësa 420 milion dhe sot nuk është asnjë në punë, 2 nuk egzistojnë fare, kur vepron gjithçka në kundërshtim me ligjin duek çelur derën grabitjes atëhere nuk mbetet për rroga. KLSH konstanton se në 9 muaj e parë të këtijviti u vodhën u shpërdoruan 122 miliardë lekë, u vodhën dhe u shpërdoruan 30% më shumë se fondi i përgjithshëm i pagave të kësaj republike. Pra me aq sa u vodhën çdo rrogëtar, buxhetor i këtij vendi mund të kishte marrë rrogë dyfish dhe të kishin tepëruar 1 e 3”, tha Berisha


Më shumë