Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Nga hapësira vijnë tinguj të çuditshëm, Nasa fillon deshifrimin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Disa tinguj të çuditëshm dhe ende të pa deshifruar janë rregjistruar nga receptorët e NASA-s. Pasi janë dëgjuar nga shkencëtarët e NASA-s është nisur puna për të  deshifruar tingujt e regjistruar në hapësirë.

Por gjithsesi, pavarsisht misterit që i rrethon, paraprakisht NASA, është e sigurt që ato nuk janë tinguj të lëshuar nga jashtëtoksor.

Agjencia amerikane e Hapsirës supozson se tingujt e çuditshëm mundë të jenë të valëve të ndryshme elektromagnetike të njohura si valët e plazmës që krijojnë tinguj të veçantë “në simfoninë e grimcave që rrethon Tokën”.

Nga ky kërkim i i ri i NASA-as shpresohet se të dhënat e grumbulluara nga sondat do të ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë dinamikën e valëve të plazmës që do mund të ndihmonin shumë industrinë e telekomonikacionit në të ardhmen.

Më shumë
spot_img
spot_img