Tirana
moderate rain
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
6.2kmh
100 %
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
Enj
17 °
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Nga drone te mjetet e blinduara, SHBA i jep edhe 300 milionë dollarë Ukrainës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ofrojnë 300 milionë dollarë të tjera ndihmë për sigurinë për Ukrainën.

Sipas deklaratës nga sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, paketa e re do të thotë se SHBA-ja tani ka dhënë më shumë se 2.3 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën që nga fillimi i administratës së Biden.

Paketa e re përfshin:

Drone vetëvrasëse me çelës

Sisteme kundër dronëve

Mjete të blinduara

Pajisjet e shikimit të natës

Municioni

Paketa e re vjen pasi Ukraina ka bërë presion për armë më të avancuara nga SHBA dhe vendet evropiane. Pjesa më e madhe e pajisjeve që i janë dhënë Ukrainës i plotëson këto kërkesa, por SHBA nuk është pajtuar me disa nga kërkesat më të mëdha, siç janë avionët.

Më shumë
spot_img
spot_img