Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Nga 1 korriku, hiqet Roaming për Shqipërinë, Kosovën dhe shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nga data 1 korrik i vitit 2021, Shqipëria, Kosova dhe shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor do të komunikojnë pa shërbimin roaming. Në këtë shërbimi, kosto do të jetë zero për të gjithë qytetarët e këtyre vendeve.

“Mirëmëngjes, dhe me lajmin e mirë se nga 1 korriku të gjithë qytetarët e Ballkanit Perëndimor do të flasin me kosto ZERO në roaming, ju uroj një javë të mbarë”, njoftoi sot kryeministri Rama. Duke filluar nga data 1 korrik 2021 do të aplikohet modeli RLAH (Roam Like At Home), i cili parashikon heqjen e tarifave roaming me pakicë.

Marrëveshja për reduktimin e çmimeve të shërbimeve roaming në rrjetet publike të komunikimeve të lëvizshme në rajonin e Ballkanit Perëndimor është nënshkruar nga ministritë përgjegjëse për komunikimet elektronike të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku bëjnë pjesë: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, dhe Serbia, më 4 prill 2019.

Më shumë

spot_img
spot_img