Hapësire reklamuese

Bota

New Yorku bëhet gati për rihapjen graduale të ekonomisë

Shkruar nga Newsbomb
[caption id="attachment_321469" align="alignnone" width=""]Foto ilustruese[/caption]

Guvernatori i New Yorkut Andrew Cuomo mbajti një video-konferencë me pesë guvernatorë të tjerë që përfaqësojnë më shumë se 45 milion amerikanë, ose pothuajse 15% të popullsisë amerikane.

Ai ngarkoi një grup pune prej 18 anëtarësh, që përfshinin New York, New Jersey, Connecticut, Rhode Islands, Pennsylvania dhe Delaware, për të gjetur një mënyrë për të rihapur ekonominë, pasi përhapja e koronavirusit po bëhet më e menaxhueshme.

Të hënën, një pakt i ngjashëm u bë në Kaliforni, Uashington dhe Oregon.

Të gjithë qeveritarët në konferencën e mbajtur nga Cuomo ishin demokratë, ndërsa munguan dy guvernatorët e fqinjëve të Vermont dhe Massachussets, të cilët janë republikanë.

Grupi prej 18 anëtarësh do të përfshijë secilin shef të shtabit të guvernatorit, zyrtarin e zhvillimit ekonomik të shefit të shtetit të tyre dhe një zyrtar shëndetësor të secilit shtet.

Guvernatori i New Jersey nuk ishte dakort me vendimin, pasi tha se hapja e bizneseve po ndodh shumë herët, dhe kjo do të ishte si "t'i hedhësh benzinë zjarrit".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese