Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
0kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Nevaldo Hajdaraj i pakënaqur me vendimin, kërkon t’i ulet dënimi për vrasjen e Klodian Rashës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-efektivi i “Shqiponjave” Nevaldo Hajdaraj, i akuzuar për vrasjen e Klodian Rashës, ka ankimuar vendinimin në Gjykatën e Apelit.

Hajdaraj kërkon ndryshimin e vendimit dhe dënimin për vrasje në tejkalim të nevojës për tu mbrojtur, por jo vrasje me dashje.

Avokati i ish-oficerit të policisë ka dorëzuar ankimimin në fund të korrikut dhe pritet që Apeli të hedhë shortin për dosjen.

Ndërkohë, ankim për vendimin është bërë edhe nga Prokuroria e cila kishte kërkuar dënimin me 20 vite burg. 

Gjykata e Tiranës dënoi në 14 korrik Hajdarajn me 15 vite burg  dënim që për shkak të gjykimit të shkurtuar shkoi në 10 vite.

Babai i tij tha se do ti drejtohet shkallëve te tjera të gjyqësorit për të kërkuar drejtësi për djalin të cilin pasi policia e vrau, ia paraqitën në publik si kriminel.

Nevaldo Hajdaraj më 8 dhjetor të 2020 vrau Klodian Rashën në rrugicën e banesës së shtëpisë së tij.

Vrasja e tij pasoi një valë protestash dhe tensionesh politike, duke çuar edhe në dorëheqjen e ish-ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj dhe në vendin e tij u emërua Bledi Çuçi. 

25-vjeçari Klodjan Rasha u shpall Dëshmor, ndërsa familjes iu lidh pension i përhershëm.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img