Hapësire reklamuese

Aktualitet

Netanyahu paralajmëron Hezbollahun: Nëse hap luftë, Bejruti do kthehet në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
Netanyahu paralajmëron Hezbollahun: Nëse hap luftë, Bejruti do

Benjamin Netanyahu thotë se Bejruti do të shndërrohej në Gaza nëse grupi militant i Hezbollahut libanez i përshkallëzonte sulmet e tij në një "luftë gjithëpërfshirëse" kundër vendit të tij.

Ka pasur shkëmbime të vazhdueshme zjarri përtej kufirit midis ushtrisë izraelite dhe luftëtarëve të Hezbollahut aleatë të Hamasit që nga shpërthimi i luftës.

Kreu i fuqishëm i grupit ka lëshuar më parë një breshëri kërcënimesh kundër Tel Avivit, por nuk shpalli një luftë të plotë.

Nëse kjo do të ndodhte, Hezbollahu "me dorën e tij do ta kthejë Bejrutin dhe Libanin e Jugut, jo shumë larg nga këtu, në Gaza dhe Khan Younis", tha zoti Netanyahu.

"Ne jemi të vendosur të sjellim fitoren," tha ai ndërsa takoi rezervistët në një bazë izraelite veriore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese