Hapësire reklamuese

Bota

Netanyahu: Jam krenar që pengova krijimin e shtetit palestinez

Shkruar nga Newsbomb
Netanyahu: Jam krenar që pengova krijimin e shtetit palestinez

Pasi Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Yoav Gallant mori përgjegjësinë për vrasjen e tre pengjeve, kryeministri Benjamin Netanyahu tha se është krenar "që ka penguar krijimin e shtetit palestinez".

Në një konferencë për mediat, ai u shpreh i bindur se se pas eliminimit të Hamasit, Rripi i Gazës do të çmilitarizohet dhe do të jetë në kontroll të plotë të sigurisë izraelite.

Për 13 vjet më fajësoni mua se jam personi që kam frenuar marrëveshjet e Oslos, që kam penguar krijimin e shtetit palestinez”, tha ai.

“Po është e vërtetë që kam thënë që kur u zgjodha kryeministër, në fushatën time elektorale, duhet të ketë lidhje reciproke. Nëse ata japin, ne rregull do të japim, ata do të marrin, por ata nuk dhanë asgjë, kështu që unë jam shumë krenar që pengova krijimin e një shteti palestinez sepse ne e dimë se si do të dukej.

Pasi e pamë të voglin në Gaza, mund të imagjinojmë se çfarë do të kishte ndodhur nëse, me gjithë mbështetjen e saj ndërkombëtare, a mund ta imagjinoni nëse ata do të kishin qenë rreth Jerusalemit dhe kudo tjetër dhe çfarë do të kishin bërë më 7 tetor”, tha udhëheqësi izraelit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese