Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Nesër takimi në Bruksel, zëdhënësi i BE-së: Dialogu është Kosovë, Serbi dhe BE, të tjerët vetëm e mbështesin nga jashtë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Situata e tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë ka bërë Bashkimin Europian që të thërrasë një takim urgjent në Bruksen për të shtensionuar gjendjen.

Mirëpo në fillim u tha se pjesë në bisedë do të jetë edhe SHBA me përfaqësues  zv.ndihmësi i Sekretarit të Shtetit, Gabriel Escobar.

Mirëpo në lidhje me këtë ka reaguar zëdhënësi i BE-së, Peter Stano. Ai është shprehur se biseda do jetë mes Serbisë-Kosovës dhe BE, ndërsa vendet e tjera mbeten jashtë.

“Jo, z.Escobar nuk do të jetë prezent në dialog. Dialogu ka 3 pjesëmarrës (Kosovën, Serbinë dhe BE’në). Të gjithë të tjerët vetëm e mbështesin atë (dialogun) nga jashtë”, ka thënë Stano për Gazetën Express.

Kujtojmë që nesër do të zhvillohet një takim në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE ku do flitet për situatën e krijuar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img