Tirana
heavy intensity rain
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
76 %
3.1kmh
75 %
Hën
11 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

“Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh”, Edi Rama intervistë për “Financial Times”, flet për zgjedhjet, zhvillimin e Shqipërisë dhe negociatat

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka dhënë së fundmi një intervitë për të përditshmen britanike “Financial Times”, ku ka folur për zgjedhjet e 25 prillit, të ardhmen e vendit, zhvillimin e saj dhe negociatat. Rama, ka folur dhe për kundërshtarët e tij.

“Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë,” i ka thënë Rama Financial Times.

Kryeministri shqiptar i ka thënë medias britanike se refuzimi për t’u përfshirë në institucione politike ishte arsyeja e performancës së dobët të Partisë Demokratike dhe LSI. PD përmirësoi pjesën e saj të votave në kurriz të LSI, është shprehur Rama.

Artikulli i plotë i Financial Times:

Edi Rama tha se ai është prova se vendi i tij Shqipëria po bën përparim drejt anëtarësimit në BE.

Duke folur në një intervistë në Tiranë, Rama tha se zgjedhjet e 25 Prillit, të cilat i ofruan atij një mandat të tretë si Kryeministër i vendit të Evropës Juglindore prej 2.9 milion, treguan se kombi po përqafonte stabilitetin në tre dekadat që kur një prej regjimeve komuniste më shtypëse u rrëzua.

“Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë,” i tha ai Financial Times.

Partia e Ramës fitoi 74 nga 140 vende. Por analistët thanë se rezultati hedh poshtë një shoqëri të polarizuar ende duke luftuar për të kapërcyer paralizën politike që ka pllakosur vendin për katër vitet e fundit.

Zgjedhjet në Shqipëri janë përfshirë nga dhuna. Në dekadën e kaluar, qendrat e votimit u sulmuan dhe fletët e votimit u dogjën, me disa incidente fatale.

Partitë e opozitës bojkotuan zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe refuzuan të marrin pjesë në parlament, duke bërë që mbështetësit perëndimorë të Shqipërisë BE dhe SH.B.A. të ndërmjetësojnë në një kompromis përpara votimit të muajit të kaluar. Ata negociuan një premtim për të kryer reformën zgjedhore – një kërkesë për hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE.

Zgjedhjet ishin të qeta, por kundërshtarët politikë kanë denoncuar blerjen dhe frikësimin e votuesve. Vëzhguesit nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë thanë se, ndërsa sondazhet ishin kryesisht të drejta, “partia në pushtet pati përparësi të konsiderueshme nga posti i saj, duke përfshirë kontrollin e administratave lokale dhe keqpërdorimin e burimeve administrative.”

Një mbështetës i partisë Socialiste u vra gjatë trazirave në qytetin e Elbasanit. Ajo u ndez pasi Presidenti Ilir Meta, themeluesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), akuzoi Ramën për drejtimin e një “regjimi kleptokratik” që “rrëmbeu të gjitha fuqitë dhe sovranitetin e popullit të Shqipërisë dhe… eliminoi të gjithë llogaridhënien”.

Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për parregullsitë zgjedhore dhe kapjen e shtetit: “Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës ankohen për mungesë lirie.”

Ai tha se ky refuzim për t’u përfshirë në institucione politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike (PD) dhe LSI. PD përmirësoi pjesën e saj të votave në kurriz të LSI.

“Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë – tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale – sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh, ”tha ai.

“Shumë votues menduan se është e papranueshme që opozita të luftojë për demokraci, vlera dhe tregje të hapura, ndërsa në të njëjtën kohë nuk merr pjesë në zgjedhje,” tha Gentiola Madhi, një bashkëpunëtor kërkimor në OBC Transeuropa.

Rama tha se tani ishte më i përqendruar në zbatimin e një plani zhvillimi prej 10 miliardë eurosh me një fokus në turizëm. Kjo do të përfshijë një projekt të autostradës bregdetare, një port turistik prej 2 miliardë eurosh në qytetin e Durrësit, më i madhi në historinë shqiptare, i zhvilluar nga grupi Emaar, zhvilluesi i Burj Khalifa dhe Dubai Mall.

Ai i quajti dy “non-papers” të fundit të rrjedhura të BE mbi të ardhmen e rajonit të Ballkanit si “një mungesë vizioni”. Një, i cili doli në sipërfaqe muajin e kaluar përpara presidencës së rradhës së Sllovenisë në BE, bëri thirrje për bashkimin e Kosovës, e cila është 90 përqind e shqiptarëve etnikë, me Shqipërinë. Një lëshim i dytë i përshkruar që Kosova mund të bëjë për të fituar njohje nga Serbia.

“Kjo tregon një dobësi brenda, mungesë vizioni koheziv në lidhje me zgjerimin dhe mungesë të një procesi të qëndrueshëm për ta zbatuar atë,” tha Rama.

Megjithëse më shumë se 100 vende e njohin Kosovën, fuqitë përfshirë Rusinë, Kinën dhe pesë vende anëtare të BE nuk e njohin. Që nga viti 2011, Brukseli ka ndërmjetësuar negociata të pafrytshme midis Serbisë dhe provincës së saj të shkëputur. Në mars, Kosova zgjodhi Albin Kurtin, një aktivist anti-korrupsion që mbështet bashkimin me Shqipërinë, si kryeministër.

Shqipëria është grupuar me Maqedoninë fqinje në përparimin e saj drejt anëtarësimit në BE. Por një grindje midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, një anëtare e BE-së, mbi njohjen e gjuhës së të parës, ka penguar procesin. Javën e kaluar BE bëri sinjal se Shqipëria mund të ecte përpara pa Maqedoninë e Veriut.

Rama tha se anëtarësimi mbeti tërheqës pavarësisht shqetësimeve të BE gjatë krizës së refugjatëve 2015 dhe pandemisë.

“Nëse Shqipëria është një adoleshente, Brukseli po vuan nga një amnezi lidhur me atë se kush janë, cili është qëllimi i ekzistencës së tyre,” tha ai. “Ata janë forca më e madhe që njerëzimi ka krijuar dhe shpresoj se do të shërohen shpejt sepse pa to bota është një vend shumë më i keq”.

//NEWSBOMB.AL

Më shumë