Nëse fëmija juaj mban gishtin në gojë, mos u shqetësoni...

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:46 23-02-2016 Nëse fëmija juaj mban gishtin në gojë, mos u shqetësoni...

Nëse fëmija juaj mban gishtin në gojë mos u nxitoni të mendoni se thithja e gishtit është një shqetësim psikologjik, fëmijët zgjedhin ta mbajnë gishtin në gojë dhe kjo është aftësia e foshnjave për të qetësuar veten. Kjo është një shënjë e shëndetit emocional të fëmijëvë që e bëjnë këtë veprim.

Dentistët deklarojnë se presioni i lartë tek dhëmbët bëhet shkak për probleme dentare, por rrallë shfaqen këto probleme dentare para moshës dy vjeçare. Prandaj më mirë të lejohet të shijojë gishtin dhe shanset janë që do ta lerë atë zakon vetë para se të shkaktohet ndonjë problem dentar, shkruan Bebja.com.

Nëse fëmija juaj thith gishtin dhe dëmton lëkurën e gishtit duke shkaktuar kallo apo plasaritje, atëherë ju mund të përdorni disa mënyra për ti tërhequr atij vëmëndjen nga ky veprim.

Fëmijët zakonish e bëjnë këtë veprim kur ata janë të mërzitur apo kur skanë cfarë të bëjnë, atëherë nëse shikoni që fëmija juaj afron gishtin tek goja ju mund ta shpërqëndeoni atë duke e aktivizuar me diçka që ai të përdorë duart.

Efektet psikologjike të mbajtjes së gishtit në gojë stimulon prodhimin e pështymës e cila vepron si lubrifikant për të qetësuar stomakun kur ai është i trazuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011350154876709
array(1) { ["section"]=> string(60) "nese-femija-juaj-mban-gishtin-ne-goje-mos-u-shqetesoni-33353" }