Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
25 °
Mar
25 °
E premte, 9 Qershor, 2023

Nëntë vjet nga vdekja e Ibrahim Rugovës

Lajme të ngjashëm

Partia e ish-presidentit, LDK do të mbajë sot një akademi përkujtimore kushtuar liderit historik të saj, ku do të flasë kryetari aktual i partisë njëherësh edhe kryeministëri i Kosovës, Isa Mustafa

Sot shënohet nëntë vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova. Rugova, një nga personalitetet më të rëndësishme gjatë rrugës për liri, demokraci dhe pavarësinë e Kosovës, u nda nga jeta më 21 janar të vitit 2006, ndërsa më 26 janar u varros, me nderime të larta shtetërore dhe ushtarake në Prishtinë.

Partia e ish-presidentit, LDK do të mbajë sot një akademi përkujtimore kushtuar liderit historik të saj, ku do të flasë kryetari aktual i partisë njëherësh edhe kryeministëri i Kosovës, Isa Mustafa.

Në orën 11.00, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Mustafa dhe anëtarët e Kryesisë qendrore do të bëjnë homazhe te varri i Presidentit Rugova, si dhe do të vizitojnë familjen e tij në Velani.

Lider dhe politikanë të njohur botërorë kanë vlersuar lart figurën e Ibrahim Rugovës.

Më shumë