Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
27 %
6.7kmh
0 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme në COP26: Ulim gradualisht përdorimin e qymyrit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tjetër marrëveshje e rëndësishme është nënshkruar nga shtetet pjesëmarrëse në samitin për ndryshimet klimatike COP26.

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson ka bërë me dije se marrëveshja e nënshkruar ka për qëllim të ulë përdorimin e qymyrit.

“Goditja e vdekjes për energjinë e qymyrit”, u shpreh Johnson, ndonëse marrëveshja parashikon që “të ulë gradualisht” dhe jo “t’i japë fund” përdorimit të qymyrit.

Marrëveshja u nënshkrua pas ndërhyrjes së mëvonshme të Kinës dhe Indisë në samit.

Megjithatë kjo është hera e parë që planet për të reduktuar qymyrin janë përmendur në një marrëveshje të tillë klimatike.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img