Nën flokët e dëborës, në Berat hidhet kryqi nga Ura e Goricës: Kush do guxojë të hyjë në lumë për ta marrë?

Publikuar tek: aktualitet, më 11:30 06-01-2017 Nën flokët e dëborës, në Berat hidhet kryqi nga Ura e Goricës: Kush do guxojë të hyjë në lumë për ta marrë?

Festa e Ujit të Bekuar, ashtu si çdo vit ka mbledhur dhjetëra të pranishëm në qytetin e Beratit këtë mëngjes të ftohtë 6 janari.

Nën flokët e dëborës, sytë kureshtarë po shohin nga Ura e Goricës se kudh do guxojë të hidhet në lumë për të kapur kryqin. Ndonëse temperaturat janë të ulëta dhe rreshjet e dëborës vazhdojnë të bjenë me intensitet, djemtë beratas janë hedhur në ujë për të nxjerrë kryqin e shenjtë.

Se kush do të jetë fituesi, na mbetet të presim pak për ta zbuluar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ka “Dedë” dhe në qeveri (FOTO)
Ky qytet bregdetar nuk ka parë borë që prej 26 vitesh…(FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.013345956802368
array(1) { ["section"]=> string(110) "nen-floket-e-debores-ne-berat-hidhet-kryqi-nga-ura-e-gorices-kush-do-guxoje-te-hyje-ne-lume-per-ta-marre-64739" }