Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
52 %
0.5kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Mogherini: Të rëndësishme edhe për BE-në

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbrëmjen e djeshme përfaqësuesja e Lartë për Sigurinë dhe Punët e Jashtme të BE-së Federica Mogherini, mbajti një takim me drejtuesit e Ballkanit Perëndimor.

Vetëm pak para nisjes së asamblesë së 74-të të përgjithshme të Këshillit të Bashkuar në Nju Jork, zyrtarja e BE-së dhe përfaqësuesit e rajonit të Ballkanit Perëndimor, diskutuan për integrimin në BE.

Raportohet se të pranishmit kanë shprehur mbështetjen për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi.

Ashtu si herët e tjera, ata kanë theksuar se integrimi i Balkanit Perëndimor në BE është thelbësor si për vendet që duan të anëtarësohen ashtu edhe për BE-në.

Faqja zyrtare e BE-së deklaron se të gjithë partnerët e Ballkanit Perëndimor kanë konfirmuar angaxhimin e tyre për negociatat, ndërsa Mogherini është solidarizuar edhe për tërmetet e njëpasnjëhsme në Shqipëri.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img