Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Në zonat e përmbytura jetojnë shqiptarë, flet studentja nga Gjermania: Situata këtu është kaotike, mbrëmë strehova dy shoqe…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjermania është duke përjetuar katastrofën natyrore të përmbytjeve në vend, ku deri më tani numri i viktimave ka shkuar në 120 dhe qindra të tjerë  rezultojnë të zhdukur. Por shqetësimi është rritur pasi shumë shqiptarë punojnë dhe jetojnë prej vitesh atje.

Një studente shqiptare e cila jeton në Ëuppertal, qytet në landin e Nordrhein-Ëestfalen, një nga më të prekurit nga përmbytjet, thotë se situata është kaotike dhe se bodrumet e shumë shtëpive janë mbushur me ujë.

“Dëmet janë të mëdha, është një katastrofë natyrore. Këtu është bllokuar çdo gjë, ka shumë dëme materiale dhe bodrumet janë të bllokuara e të mbushura me ujë, çka paraqet rrezik pasi aty mund të ketë energji elektrike. Këtu ka shumë shqiptarë, dy prej shoqeve të mia kanë fjetur tek unë pasi shtëpia e tyre ishte mbushur komplet me ujë”, thotë për Top Channel Theranda Lamaj.

Më shumë

spot_img
spot_img