Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Në Tokio zhvillohen “Lojërat Olimpike”, Japonia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme pas rritjes së frikshme të rasteve me Covid-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Japonia ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në Tokio dhe e ka  shtrirë atë edhe në qytete të tjera pas rritjes së ndjeshme të infektimeve nga Covid-19, ndërsa në vend janë duke u zhvilluar “Lojërat Olimpike Tokyo 2020”.

“Varianti Delta është më i transmetueshëm dhe po bëhet dominues në gjithë vendin, ka shqetësime se infeksioni mund të përhapet më tej”, tha kryeministri japonez Yoshihide Suga.

Përhapja e shpejt e infektimeve në vend vjen në një kohë kur Japonia po organizon lojërat më të mëdha në botë, ato të Lojërave Olimpike.Gjendja e jashtëzakonshme fuqizon qeveritë lokale të kufizojnë orët e punës dhe të zbatojnë masa më të rrepta kundër pëhapjes së koronavirusit.

Japonia regjistroi më shumë se 10.000 raste ditën e djeshme, raporton BBC News.

Më shumë

spot_img