Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Në Tiranë debat për komunistët, por Presidenti Meta në Kalabri për të nderuar liderin komunist që u burgos nga regjimi fashist

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7ad6ae49e139c66d6b75b62bfed0c311

Ilir Meta, president i vendit, sapo ka publikuar një foto nga Kalabria duke treguar edhe qëllimin e vizitës së tij.

Presidenti thotë se do të marrë pjesë në konferencën kushtuar Antonio Gramshit, personalitet i shquar Italian dhe shqiptar, raporton newsbomb.al.

Po kush është Antonio Gramshi? Eshtë një filozof marksist Italian dhe një politikan komunist. Ka shkruar mbi teorite politike, sociologjinë dhe linguistikën. Ka më shumë se 30 libra të shkruar dhe mbi 3000 faqe histori dhe analizash gjatë burgosjes së tij nga regjimi fashist i Musolinit.

“Unë vetë nuk kam asnjë rracë. Babai im është me origjinë shqiptare. Familja u arratis nga Epiri gjatë luftës së 1821, por u italianizuan shumë shpejt. Ndërkohë kultura ime është italiane, kjo është bota ime. Qënia me origjinë shqiptare nuk është vënie në lojë, sepse edhe Crispi ishte shqiptar, i edukuar në një kolegj shqiptar”. Kështu i shkruante kunatës së tij Tania nga burgu i Turit në 12 tetor 1931, Antonio Gramshi për origjinën e tij, raporton newsbomb.al.

Meta vlerëson një personalitet komunist të fillimshekullit të kaluar, kur në Tiranë ka nisur një debat historik mbi figurat e komunistëve të varur në bulevardin kryesor të Tiranës, raporton newsbomb.al.

zfghjk.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img