Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
1 °
E premte, 21 Janar, 2022

Në të gjithë botën janë 14 mln, presidenti i Iranit ngre alarmin: Vetëm tek ne janë 25 milionë të infektuar me Covid-19

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

882dd70701b41c61da282033adf277a9

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani ka bërë deklaratën bombë sot, duke thënë se 25 milionë iranianë mund të jenë infektuar nga koronavirusi dhe se 35 milionë të tjerë janë në rrezik që të infektohen.

Kjo deklaratë vjen në një kohë kur shifrat zyrtare duke iu referuar worldmeter tregojnë 14.2 milionë të infektuar në gjithë botën.

Irani, që ka popullsi prej mbi 80 milionë banorësh, është shteti i goditur më rëndë në Lindjen e Mesme nga pandemia e koronavirusit. “Në total, mbi 200 mijë persona janë hospitalizuar”, njoftoi presidenti iranian.

Gjithashtu të premten, Rohani njoftoi se 13,791 persona kanë vdekur nga COVID-19. Nëse shifra prej 25 milionë të infektuarisht nga Covid-19 në Iran do konfirmohej, totali i të prekurve do shkonte në rreth 40 milionë në mbarë botën.

Presidenti Rohani tha nëse bazohen në një raport të ri të Ministrisë së Shëndetësisë, shifrat janë shumë më të larta se sa shifrat zyrtare të prezantuara nga Irani, ku thuhet se 269,440 persona janë të infektuar me koronavirus.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img