Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Në të gjithë botën ekzistojnë 4,000 variante Covid, kompanitë e vaksinave po përgatiten për…(E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

950928bdb53a5bc49b214e87c519351b

Ministri i vaksinave në Mbretërinë e Bashkuar, ka thënë se rreth 4,000 variante të Covid-19 ekzistojnë në të gjithë botën.

Nadhim Zahawi tha se Britania e Madhe po mban një ‘bibliotekë’ të mutacioneve, kështu që është më mirë e përgatitur për të siguruar që goditjet të azhurnohen sipas nevojës në të ardhmen.

Shkencëtarët kanë frikë se virusi SARS-CoV-2, i cili është në zhvillim e sipër, mund të mësojë të shmangë imunitetin e shkaktuar nga vaksinat. Variantet kryesore shqetësuese për momentin janë B.1.1.7, të gjetura në Angli; B.1.351, e cila u shfaq në Afrikën e Jugut; dhe P.1, nga Brazili

Variantet e Afrikës së Jugut dhe Brazilit bartin të dy një mutacion të quajtur E484K, i cili ndryshon proteina kulmore në virus në një mënyrë që i bën vaksinat më pak efektive.

Në një përpjekje për të kapërcyer kërcënimin e varianteve, prodhuesit e vaksinave thonë se ata tashmë janë duke punuar në azhurnimin e vaksinave të tyre, sepse ato duhet të jenë jashtëzakonisht specifike në mënyrë që të ofrojnë formën më të mirë të mbrojtjes.

Ekipi i Oxford/AstraZeneca, prodhuesit e një prej vaksinave më të përparuara në botë deri më tani, konfirmoi dje se ata do të kenë gati dhe prodhuar versionin e tyre të adaptuar para fundit të 2021.

Duke folur për Sky News, Zahawi tha: ‘Të gjithë prodhuesit – Pfizer / BioNTech, Moderna, Oxford / AstraZeneca dhe të tjerët  po shikojnë se si ata mund të përmirësojnë vaksinën e tyre për t’u siguruar që ne jemi gati për çdo variant. Tani ekzistojnë rreth 4,000 variante në të gjithë botën e Covid. Ne kemi industrinë më të madhe të sekuencave të gjenomit, ne kemi rreth 50 përqind të industrisë së sekuencave të gjenomit në botë dhe ne po mbajmë një bibliotekë me të gjitha variantet në mënyrë që të jemi të gatshëm dhe të jemi në gjendje të përgjigjemi, qoftë në vjeshtë apo më gjerë, ndaj çdo sfide që virusi mund të paraqesë dhe të prodhojë vaksinën tjetër, në mënyrë që gjithmonë të mund të mbrojmë Mbretërinë e Bashkuar dhe natyrisht pjesën tjetër të botës gjithashtu.”

Komentet e Zahawi vijnë pasi Sekretari i Transportit Grant Shapps pohoi muajin e kaluar se ka 12,000 mutacione të ndryshme të koronavirusit.

Vaksinat ka të ngjarë të azhurnohen me kalimin e kohës për të përballuar variante të mutuara të koronavirusit sepse ato krijojnë molekula specifike për të synuar virusin.

Më shumë

spot_img
spot_img