Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
71 %
2.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Në sulmin ajror izraelit vritet komandanti i Xhihadit Islamik brenda në banesën e tij

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mediat e huaja raportojnë se komandanti i Xhihadit Islamik ka mbetur i vrarë gjatë luftës me Izreaelin.

Ka qenë vetë ushtria izraelite ata të cilët kanë bërë të ditur se komandanti i divizionit verior të Gazës, Hussam Abu Harbeed është vrarë në një sulm ajror.

Sipas burimeve të BBC mësohet se Abu Harbeed është vrarë në shtëpinë e tij në Beit Lahiya.

Vrasja e komandantit të armatosur të Shihadit Islamik vjen në mes të luftimeve të ashpra midis Izraelit dhe militantëve në enklavë, përfshirë grupin ekstremist të Hamasit.

Gjatë ditës së djeshme (e diel) Izraeli gjatë natës ndërmori 80 sulme të reja ajrore në Gaza.

E diela u përshkrua si dita më e përgjakshme që prej rindezjes së konfliktit një javë më parë. Vetëm ditën e djeshme humbën jetën 42 persona dhe sipas zyrtarëve izraelitë, në shënjestër janë vënë bazat ushtarake dhe kampet stërvitore të grupeve militante palestinezë.

Megjithatë, bilanci i viktimave në radhët e civilëve është tragjik. 192 persona kanë humbur jetën deri tani që prej shpërthimit të dhunës, 58 nga të cilët janë fëmijë e 34 gra.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img