Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Në Shqipëri ka raste me variantin e ri të COVID”, mjeku infeksionist: Nuk ka mundësi që ne të kemi shpëtuar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

89f5fb7c33730f8e499d0936293aaf14

Mjeku infeksionist Genc Stroni është shprehur i bindur se edhe në Shqipëri ka raste të personave të prekur me variantin e ri të COVID-19.

Ai tha në emisionin “Rudina” se nuk ka mundësi që Shqipëria të ketë shpëtuar nga ky varian i ri, ndërsa shtoi se ende nuk është kapur një rast i tillë që të konfirmohet.

“Deri tani nuk ka pasur asnjë rast me mutacionin e ri të Covid, nuk është kapur ndonjë i tillë. Unë jam i bindur edhe tek është. Nuk ka mundësi që ne kemi shpëtuar, kur kemi pasur kontakte me vendet që kanë raste të këtij mutacioni. Mendoj se ende nuk është kapur një rast i tillë”, tha mjeku Stroni.

Për sa i përket shtimit të rasteve në javën e fundit, mjeku tha se shkak për këtë është bërë neglizhenca e zbatimit të masave.

“Mbase dhe njerëzit janë lodhur me masat mbrojtëse, u bë një punë emirë para vitit të ri, pasi njerëzit mbanin maskat. Por tani shikoj se njerëzit nuk po kujdesen si më para dhe duan t’i kthehen normalitetit. Kjo gjë ka ndikuar dhe në rritjen e numrave në këto përmasa, pasi s’ka arsye tjetër për këtë rritje”, shtoi Stroni.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img