Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
50 %
1.5kmh
75 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
16 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

“Në Shqipëri, 10% e merrte shteti”, media italiane zbardh përgjimet e trafikantëve shqiptarë: Një farë Moisiu iu hapi rrugë atyre në Katania (DETAJE)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Media italiane “Meridionews” zbardh përgjimet e grupit të trafikantëve italianë dhe shqiptarë që u godit dje nga nga autoritetet në vendin fqinj dhe ku u sekuestruan 365 kg kokainë dhe marijuanë. Në pranga ranë 13 persona, mes tyre edhe 4 shqiptarë.

Artikulli i medias italiane nis me një përgjim të zbardhur që i përket datës 9 prill të vitit 2019, ku del dhe emri i Moisi Habilaj.

“Ata e braktisën atje, pa para dhe rroba. Natalino i dha para, rroba dhe kur mori paratë, Moisiu i bleu një kostum të Juventusit”, është një pjesë e përgjimit, mes tre personave që udhëtojnë me një makinë BMW X3 në rrugët e Katanias, raporton newsbomb.al

“Brenda makinës ndodhen tre persona: dy trafikantët e dyshuar shqiptarë të drogës Julian Hoxhaj dhe Indrit Karafili dhe një i ri 26-vjeçar nga Katania. Ata diskutojnë për biznesin, furnizimet e drogës dhe çmimet, por gjithashtu për një farë Moisiu dhe një miqësi të veçantë të lindur në korridoret e burgut të Bicocca”, vijon artikulli.

“Pas këtij emri, do të ishte  Moisi Habilaj, trafikanti shqiptar i drogës i cili përfundoi pas hekurave në tetor 2017. Habilaj, i dënuar në shkallën e dytë me 15 vjet burg, është protagonist i një “historie spiune” ndërkombëtare për marrëdhënien e tij me ish-ministrin e Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri. Por ka edhe më shumë sepse burri është zhdukur që nga 9 janari. Zyrtarisht u deklarua i arratisur nga policia pasi u largua nga banesa në San Michele di Ganzaria ku ai ishte subjekt i regjimit të paraburgimit në shtëpi.”

Sipas medias italiane, një person i identifikuar si Natalino Nizza i cili do të ndihmonte Moisi Habilajn, dhe nga miqësia e dy të sipërpërmendurve, lind dhe biznesi i drogës në Katania i drejtuar nga dy shqiptarët Julian Hoxhaj dhe Indrit Karafili.

Nizza është nipi i një personi të quajtur Andrea, trafikanti 30-vjeçar i drogës – tani i arrestuar në 41 bis pas dy vitesh në arrati – i aftë të ngjitet në radhët e familja Cosa Nostra dei Santapaola. “Përgjimet mjedisore – shkruajnë hetuesit – zbulojnë se Natalino Nizza ishte e interesuar të ndërmerrte një marrëdhënie të qëndrueshme për blerjen e marihuanës me shqiptarët, e vlerësuar fillimisht në 30 ose 40 kilogramë, e destinuar qartë për të furnizuar tregjet”.

” Unë fola me xha Natalinon – shpjegoi një burrë që ishte në makinë me Hoxhaj dhe Karafili – dhe ai më tha” më lër të flas me ta “, sepse ai ka kaq shumë tregje. Ndërmjetësi, i cili sipas hetuesve ka shoqëruar shqiptarët në shtëpinë e Nizzas, duket se di shumë sekrete të biznesit të drogës dhe më gjerë.

Sidoqoftë, në dokumentet e hetimit, shfaqen mosmarrëveshje dhe njohuri interesante se si të zgjidhen problemet për mos pagesa, raporton newsbomb.al. ” Unë e kam mbaruar punën time, tani dua paratë e mia, ” i tha Karafili një burri shqiptar gjatë një prej shumë udhëtimeve të tij në Catania. Në qendër të dialogut do të kishte një borxh prej rreth 80 mijë euro për një furnizim të drogës.

Mes një mosmarrëveshjeje, biznesi ka vazhduar në itinerarin  Pulia-Siçili . Një rrugë e mirë-krijuar për klanet shqiptare që importojnë sasi të mëdha droge në Itali, por që do të impononte mendime të dyta të mundshme në mendjen e Karafilit për shkak të humbjeve të shumta për shkak të kapjeve nga policia. “Trafikimi i marijuanës në Shqipëri ka qenë i paligjshëm për tre vjet – shpjegoi ai në një dialog që daton nga viti 2019 – që kur erdhi ajo copë mut … deri para tre vitesh ishte kështu … 10 përqind u mor nga shteti ” . Sidoqoftë, nuk është e qartë se kujt i referohet burri. /Marrë dhe përshtatur nga Meridionews.it

Lexo edhe: U kapën me 365 kg drogë, ZBARDHEN EMRAT, ja kush janë shqiptarët e arrestuar në Itali

Artikulli i medias italiane (Kliko ne foto per lajmin origjinal)

Më shumë
spot_img
spot_img