Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
72 %
4.6kmh
75 %
Hën
14 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
12 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Në rast përkeqësimi të situatës nga Covid-19 të gjithë i kishin sytë nga Gjermania, por atje spitalet po tejmbushen…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8cd7e5462fe2af85aae91f0f79f91f3d

Vendi me shëndetësinë më të mirë në botë, Gjermania, ishte shpresa e të gjithë qytetarëve të Europës në rast përkeqsimi të situatës me pandeminë, por tani gjëndja po rëndohet edhe në Gjermani. 

Deri më tani, Gjermania ka pranuar 12,232 pacientë me COVID-19 nga gjithë Europa për t’i kuruar në spitalet e tyre, por vetëm gjatë ditës se djeshme në Gjermani u raportuan 24 mijë raste të reja pozitive me koronavirus.

Sipas CNN, situata po bëhet alarmante edhe në spitalet për trajtimin intensivë të virusit. Ata tregojnë se gjatë dy muajve të fundit, shifrat e pacientëve të shtruar në spitale është rritur nga 267 deri në 3,615.

Gjithashtu, raportet tregojnë se kanë mbetur vetëm 2 shtretër të lirë në spitalin e terapisë intensive në Potsdam, Gjermani shumë pranë kryeqytetit Berlin.

Shefi i Trajtimit Operacional Intesive, Michael Oppert, thotë për CNN se “Nëse gjendja vazhdon me shpejtësinë e tanishme, parashikojmë se edhe spitali jonë i cili ka rreth 1000 shtretër, do të jetë i detyruar të dërgojë pacientët në shtëpi ose në spitale të tjera për t’i kuruar”.

Spitali në Potsdam, do fillojë të ndjekë metodën ku do të pranojnë vetëm të infektuarit të cilët kanë nevojë për terapi intensive dhe jo asimptomatikët.

Ndërkohë, Gjermania është ‘pushtuar’ nga protestat kundër masave anti-covid të vendosura nga qeveria pak ditë më parë.

Mijëra qytetarë mbushën rrugët e Berlinit për të kundërshtuar ligjin i cili i jep fuqinë kancelares, Angela Merkel, për të vendosur kufizime për konsumin e alkoolit në publik, mbylljen e dyqaneve, moslejimin e eventeve sportive dhe kontaktin social midis gjermanëve. Dhjetra qytetarë janë arrestuar nga policia.

126024505_210399510442573_1199423072713094279_n.png

Kujtojmë se që prej fillimit të pandemisë në Gjermani janë raportuar 914 mijë raste pozitive dhe 13,918 humbje jete.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img