Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

‘Në PS nuk e bën listën Edi Rama’, Taulant Balla i ‘mbyll derën’ opozitës: Listat e hapura dhe koalicionet janë të mbyllura si diskutim

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

088e977fce2756c3e2d907d883caa7d8

Kreu i Grupit Parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka deklaruar në emisionin “Open” se listat e kandidatëve në PS nuk i bën kryetari Edi Rama, por kryesia e partisë.

Ndërkohë ai është shprehur se diskutimet për listat e hapura dhe koalicionet parazgjedhore janë të mbyllura, pasi ato janë tashmë në Kushtetutë.

“Listat e hapura dhe koalicionet janë të mbyllura si diskutim për sa kohë janë në Kushtetutë. Koalicionet mund të ndërtohen nga një ose më shumë parti, të cilat janë të detyruara të garojnë në një listë të përbashkët.

Shqipëria ka numrin më të vogël të votave për një mandat. Në Kukës apo Gjirokastër duhet të marrësh 9000 vota, ndërsa në Tiranë 11 mijë vota për një mandat. Kushdo qytetar që ka mbështetjen e 11 mijë qytetarëve në Tiranë ai bëhet deputet.

Nëse nuk e ke mbështetjen e partisë, ti ke mbështetjen e qytetarëve dhe mund ta thyesh listën e partisë. Në PS nuk i bën kryetari i partisë listat. Nuk e di si bëhen në partitë e tjera, por në PS lista vjen pas disa propozimeve në kryesinë e partisë”, tha Balla.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img