Në proces gjyqësor prej 5 vitesh, ish-presidenti dënohet me vdekje për tradhëti

Publikuar tek: bota, më 08:57 17-12-2019 Në proces gjyqësor prej 5 vitesh, ish-presidenti dënohet me vdekje për tradhëti

Ish-presisdenti i Pakistanit, Pervez Musharraf, është dënuar me vdekje në një seancë gjyqësore speciale në Islamabad.

Ai është dënuar për tradhëti kombëtare, pas një procesi gjyqësor që kishte nisur prej vitit 2013.

Akuza ka të bëjë me pezullimin e Kushtetutës, kur Musharraf vendosi rregullin e urgjencës në një veprim që synon të zgjasë mandatin e tij.

Aktualisht, Musharraf ndodhet në Dubai pasi nuk ndodhej në gjendje të mirë shëndetësore dhe u lejua të largohej nga vendi për trajtim mjekësor në vitin 2016.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Fake-news’ problem edhe në Europë, Mediat Ndërkombëtare: Faqet e rreme pro-indiane vënë në shënjestër vendimmarrësit europianë
Rrëmbehet nga duart e nënës vajza 16-vjeçare, kamerat filmojnë gjithcka, policia në Nju Jork kërkon ndihmë (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.010452032089233
array(1) { ["section"]=> string(85) "ne-proces-gjyqesor-prej-5-vitesh-ish-presidenti-denohet-me-vdekje-per-tradheti-189616" }