Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
0.5kmh
40 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
22 °
E diel, 2 Tetor, 2022

Në prag të një tjetër lufte? Tajvani i “përgjigjet” me anije dhe avionë stërvitjeve të Kinës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Tensionet po përshkallëzohen në Tajvan. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit njoftoi sot se ka dërguar avionë dhe anije për t’iu përgjigjur “në mënyrë të duhur” stërvitjes ushtarake kineze rreth ishullit.

Sipas mediave të huaja mësohet se anijet luftarakeavionët dhe dronët kinezë vazhduan stërvitjet ushtarake këtë mëngjes, me sulme të simuluara ndaj anijeve luftarake të Tajvanit.

Kryeministri i Tajvanit, Su Cheng-chang, në një reagim ditën e sotme tha se Kina ka përdorur me arrogancë lëvizjet ushtarake për të prishur paqen dhe stabilitetin rajonal, duke iu referuar shkollave të mesme ushtarake të Kinës rreth ishullit.

Ai gjithashtu i kërkoi Pekinit që të mos shfaqë fuqinë ushtarake dhe dënoi  “armiqtë e huaj” të cilët tha se po përpiqen të demoralizojnë tajvanezët përmes sulmeve kibernetike dhe fushatave të dezinformimit.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img