Tirana
overcast clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
70 %
2.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

“Ne nuk matemi me ju, s’mund të matet cilësia e diellit me errësirën”, Rama i kthehet Xhaferajt: Duhet t’i rrish larg çështjes së tërmetit…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deputetit të PD, Ferdinand Xhaferaj në lidhje me rindërtimin pas tërmetit të tërmetit të 26 nëntorit.

Rama u shpreh se është opozita bën akuza pa baze e pa fakte, teksa tha se shumë qytetarë kanë hyrë në shtëpitë e ndërtuara dhe se mijëra të tjera do futen para datës 26 nëntor që bëhen edhe dy vite nga tërmeti tragjik.

Ndër të tjera kreu i qeverisë tha se në Shqipëri u shty afati që ishte dhënë për banorët që do hynin në shtëpitë e reja për shkak të pandemisë, teksa solli si shembull Itali që sipas tij edhe pas 9 vitesh nga tërmeti disa janë akoma në rulo.

“Sepse realisht cdo njeri ka drejtë të gaboj të gabosh është njerëzore, të këmbëngulësh në gabim është djallëzore. E ndritët me furi një uturi shpifjesh dhe akuzash dhe bëtë që edhe një gjest dixhital këtu. Me siguri keni qenë me pasionin tuaj për të cilësinë e diellit dhe nuk e ke vënë re se mes angazhimeve tona për të an dresuar pasojat e tërmetit dhe fateve të vendosura ka ndodhur dicka që ka tronditur gjithë botë zoti Xhaferraj. Pandemia. Dhe ju kujtoj që anë qenë pë muaj të tërë që kantrierit janë bllokuar dhe e detyrueshme dhe afatet janë shtyr.

Ajo që më shqetëson është se në c’bazë i ngrini këto akuza që flisni për babëzi, keni ndonjë fakt. Shkollat kanë standarete, shkollat kanë kritere. Shkollat janë zhvilluar si proces ndërtimi me gara. Garata kanë dosje dhe mbi këto fakte mund të bëhen edhe hulumtime edhe investigime dhe të nxirren konkluzione profesinlae, jo si mjek popullor.

Në këtë aspekt ne nuk matemi me ju, sepse nuk mund të matet cilësia e diellit me errësirën. Pa diskutim me shumë vëmendje mund ta presim cdo lloj fakti dhe argumenti, jo dokrra dhe të shara prej të dehuri. Ju thoni qënkan fshirë sheshte për të fshirë gjurmët, kë gjurmë”tha Rama ndër të tjera.

Vijon…

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img