Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
2.1kmh
0 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
11 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Në një javë 50 të arrestuar me 8 armë, 6 mina me telekomandë, 1 snajper dhe 64 kg drogë (Video)

Lajme të ngjashëm

Në 13 operacione të ndryshme gjatë një jave në të gjithë vendin, policia ka mundur të sekuestrojë sasi rekord armësh e municionesh se bashku me 64 kilogram drogë, duke vënë në pranga 50 persona për vepra të ndryshme penale si trafik të lëndëve narkotike, të lëndëve eksplozive, të armëve të zjarrit e municioneve, armëmbajtjes pa leje, prostitucionit, etj.

Në këtë kuadër janë zhvilluar  kontrolle dhe operacione  në të gjithë territorin e vendit për persona në kërkim, persona me preçedent penal, armëmbajtje pa leje, prodhim dhe shitje narkotikësh, municion dhe lëndë eksplozive.

Pas një pune intensive të kryer nga Strukturat e Drejtorive Vendore të Policisë në Qarqe, ku janë përfshirë , Sektori Kundër Narkotikëve dhe Trafiqeve, Sektori i Krimeve të Rënda , Forcat e Lëvizshme Operacionale, Forcat e Posaçme Operacionale , Shqiponjat dhe Patrullat e Përgjithshme , janë finalizuar me sukses Operacionet :

“Body”, “Spring 2016”, “Amplifikatorët”, “Struga”, “Mustang”, “Greps”,  “Velçani”, “Befasia”, “Farka 2016”,  “Agimi”, “Porosia”, “ Shpiragu” dhe “Prita”.

Si rezultat janë arrestuar 50 persona për veprat penale:

 “Vrasje me dashje e mbetur në tentativë” , “Prostitucion”, “Prodhim dhe shitje narkotikësh”, “Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”, “Vjedhje në bashkëpunim” etj.

Janë sekuestruar 8 armë zjarri, (kallashnikov e pistoleta), 

6 mina me telekomandë,

1 snajper,

3 kg lëndë të dyshuara si tritol,

100 kapsolla detonatore,

4700 fishekë luftarakë,

si dhe rreth 64 kg lëndë narkotike.

Gjithashtu janë sekuestruar automjete, telefona celularë dhe peshore elektronike me anë të të cilave këta shtetas kryenin veprimtarinë kriminale.  

Edhe në ditët në vazhdim Policia e Shtetit do vijojë punën për rritjen e parametrave të sigurisë në vend dhe për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

{mp4}36313{/mp4}

Më shumë