Tirana
clear sky
13 ° C
13 °
13 °
88 %
1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
20 °
Enj
18 °
Pre
20 °
E hënë, 10 Maj, 2021
spot_img

“Në mision nga Zoti për të vrarë prostituta”, humb jetën nga Covid-19 vrasësi serial i 13 grave

spot_img

Lajme të ngjashëm

318c494e9f27b5b852ae8ec4300dabf3

Vrasësi serial britanik Peter Sutcliffe ka vdekur në spital në moshën 74 vjeç pasi ishte infektuar me Covid-19.

Me nofkën “Yorkshire Ripper” Sutcliffe u dënua në 1981 për vrasjen e 13 grave dhe përpjekjen për të vrarë 7 të tjera gjatë një mbretërimi terrori në Anglinë veriore midis viteve 1975 dhe 1980. Ai ishte dënuar me burgim të përjetshëm.

I burgosuri vuante edhe nga sëmundje të tjera shoqëruese, përpara se të rezultonte i infektuar me koronavirus.

Një zëdhënës i Shërbimit të Burgjeve tha: “I burgosuri në Frankland i HMP Peter Coonan (i lindur Sutcliffe) vdiq në spital më 13 nëntor.”

Sutcliffe kaloi shumë vite në spitalin psikiatrik të sigurisë së lartë Broadmoor, përpara se të konsiderohej mjaft i qëndrueshëm në 2016 për t’u transferuar në burgun Frankland në County Durham, shkruan CNN.

Ai i pranoi akuzat në polici në vitin 1981, por më pas vendosi të kundërshtojë akuzat në gjykatë. Gjatë gjyqit të tij në Old Bailey në Londër ai pretendoi se “ishte në një mision nga Zoti për të vrarë prostituta”.

Sutcliffe lindi në qershor 1946 në Bingley, Ëest Yorkshire. Ai punoi si shofer kamioni dhe gërmues varresh.

Vrasjen e tij të parë e kreu në tetor të vitit 1975, më pak se një vit pasi ishte martuar. Viktima ishte 28-vjeçarja Wilma McCann, një nënë e katër fëmijëve dhe punëtore seksi. Ajo ishte goditur vazhdimisht me thikë dhe me një çekiç.

“Pas asaj kohe të parë, unë zhvillova dhe luaja një urrejtje për prostitutat në mënyrë që të justifikoja brenda vetes një arsye pse kisha sulmuar dhe vrarë Wilma McCann,” i tha Sutcliffe më vonë policisë.

Viktima të tjera u ndoqën gjatë pesë viteve të ardhshme, duke përfshirë 42-vjeçaren Emily Jackson dhe 16-vjeçaren Jayne MacDonald.

Sutcliffe u mor në pyetje disa herë nga policia gjatë hetimit të zhdukjes së tyre, por një seri gabimesh dhe një mashtrim që bëri, e përqendroi hetimin e detektivëve në zonën e gabuar dhe ai vazhdonte që të kryente vrasjet e tij.

Sutcliffe u arrestua më në fund në janar 1981 pasi policia ndaloi makinën që ai po ngiste, pasi kishte gjetur se targat ishin vjedhur. Ai kishte marrë prostitutën Olivia Reivers si pasagjere. Detektivët më vonë gjetën një çekiç dhe thikë afër.

Në maj 1981 ai u arrestua dhe u dënua me burgim të përjetshëm, deri sa humbi jetën gjatë ditës së sotme si pasojë e koronavirusit.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img