Tirana
overcast clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
70 %
2.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

“Në kohë për të ndryshuar”, Papa Francesku kërkon rrogë universale për të gjithë dhe ulje të orarit të punës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Papa Francesku ka kërkuar një pagë universale, në mënyrë që çdo person në botë të mund të ketë gjërat themelore të jetës.

Ai ka propozuar që të ketë ulje të orarit të punës, në këtë mënyrë do të mund të kenë akses më shumë persona në punë.

“Është koha për të frenuar lokomotivën, një lokomotivë e pakontrolluar që po na çon në humnerë. Ne jemi akoma në kohë, për të ndryshuar” tha Papa, në një mesazh me rastin e Takimit IV Botëror të Lëvizjeve Popullore.

Ai theksoi nevojën për të ndryshuar sistemin aktual socio-ekonomik dhe u kërkoi qeverive, politikanëve, kompanive dhe udhëheqësve fetarë të ndihmojnë në këtë qëllim, ndërsa kërkoi “lëshimin e patentave” për vaksinat.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img