Hapësire reklamuese

Aktualitet

Në kërkim për kultivimin e mbi 10 mijë bimëve narkotike, arrestohet 28-vjeçari

Shkruar nga Newsbomb
Në kërkim për kultivimin e mbi 10 mijë bimëve

Një 28-vjeçar i shpallur në kërkim është arrestuar nga policia e Shkodërës. I riu Jeton Kacoli ishte shpallur në kërkim si pjesë e një gruipi të cilët akuzohen për kultivim të mbi 10 mijë bumëve narkotike kanabis ne fshatrat Kir dhe Pult.

Në bashkëpunim me disa persona të tjerë, Kacoli kishte kultivuar 10.274 bimëve narkotike 'kanabis', të cilat u asgjësuan nga policia në gusht të këtij viti.

28-vjeçari është personi i 5 i arrestuar i këtij grupi, pasi policia ka njoftuar me herët për kapjen e 4 bashkëpunëtorëve të tjerë.

Njoftimi i policisë: 

Shkodër/Vijon operacioni “Sundimi i ligjit”, për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim dhe për goditjen e veprimtarive kriminale të ndryshme.

Shkon 5 numri i të arrestuarve si pjesëtarë të një grupi kriminal, përgjegjës për kultivimin e 10 274 bimëve narkotike cannabis sativa, në fshatrat Kir dhe Pult. Identifikohet nga hetimet dhe vihet në pranga një 28-vjeçar.

4 pjesëtarët e tjerë të grupit prej 11 pjesëtarësh, u arrestuan disa javë më parë, ndërsa bimët e kultivuara nga këta shtetas u asgjësuan në gusht të këtij viti, në kuadër të fazës së 12 të megaoperacionit “Alpe të pastra”.

Si rezultat i veprimeve intensive operacionale të kryera në kuadër të operacionit policor të koduar “Sundimi i ligjit”, për ndalimin e shtetasit të akuzuar për vepra penale të ndryshme, shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, të mbështetura nga inteligjenca policore, bënë të mundur lokalizimin, kapjen dhe vënien në pranga të shtetasit J. K., 28 vjeç.

28-vjeçari u ndalua sepse nga hetimet e kryera në bashkëpunim me Prokurorinë e Shkodrës dhe Komisariatin Laç, ka rezultuar se bashkë me disa shtetas të tjerë, të organizuar si grup, kanë kultivuar në fshatrat Kir dhe Pult, 10 274 bimë narkotike cannabis sativa, të cilat u asgjësuan nga shërbimet e Policisë, në gusht të vitit 2023, si rezultat i fazës së 12 të megaoperacionit anticannabis, në nivel qarku, të koduar “Alpe të pastra”.

Policia arrestoi 4 pjesëtarë të këtij grupi, ndërkaq vijon puna për kapjen e pjesëtarëve të tjerë, tashmë të identifikuar.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese