Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Në Groenlandë ndërtohet burgu më luksoz në botë, do të vuajnë dëminin kriminelët më të rrezikshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

308ce467b343341adb80dbacf919a0f7

Në Ny Ansalt të Groenlandës është ndërtuar burgu më luksoz në botë.

Ai ndodhet në anë të malit Sermitisiaq dhe nuk ngjan fare me një vend ku vuajnë dënimin kriminelë të rrezikshëm, pasi qelitë e tij nuk kanë hekura në dritare, por xhama të zakonshëm.

Arkitekti Thomas Tuus Christensen dhe drejtoresha e projektit Jette Birkeskov Mogenson thanë se objektivi i këtij burgu është që të jetë një “vend më njerëzor”.

40 qeli janë të rezervuara vetëm për kriminelët shumë të rrezikshëm, ndërkohë që 36 të tjerat janë për të burgosurit që gjatë ditës dalin për të punuar në qytetin Nuuk, ndërsa natën rikthehen sërish në qeli.

5A1540CA-0D5E-4F1C-91D8-DD05A643FEFD-519x600.jpeg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img